Princip 6P…..POHYB a sport – jaký, proč, jak často, kolik, jak to měřit?

Je to nutné a proč ? . . . . . . z přirozenosti člověka dané jeho genetickou výbavou je jeho tělo nastaveno a připraveno vykonávat běh , dlouhou chůzi , namáhavou práci na poli , při lovu apod. , aby si opatřil každodenní potravu. Tato starost již pro většinu lidí u nás není dnes prioritou , ale genetická výbava člověka přetrvává , a tak přirozeně požaduje pohyb, kterého je dnes velmi málo.

Máte k tomu vztah ? . . . . . .zdaleka ne každý má vztah ke sportu a zvláště k aktivnímu. Pokud však nemá člověk opravdu zásadní omezení vlastní pohyblivosti , pak by se jakákoli forma pro něj přijatelné pohybové aktivity měla stát zvykem a pravidlenou součástí života stejně jako jeho osobní hygiena.

Jak si vztah vytvořit ? . . . . . pravidelnost a přiměřenost pohybové aktivity jsou stejně důležité jako přiměřenost a pravidelnost vaší stravy. Vytvořte si z pohybu pravidelnou zábavu, stejně jako z jídla.

Co získáte pohybem ? . . . . . . . účinný prostředek snížení tuků , zvýšení svalové tkáně a redukce nadváhy, zlepšení srdeční činnosti, snížení cholesterolu, snížení hladiny cukru v krvi, posílení kostí ,intenzivnější regeneraci těla zpomalující proces stárnutí, lepší náladu díky hormonům, které se při sportu aktivizují a také díky novým sportovním zážitkům , které můžete získat společně s přáteli.

Co je přiměřený pohyb ? . . . . . spočítejte si vaši tepovou frekvenci (TF) optimální pro spalování tuků podle následujícího vzorečku : ( 220 – váš věk ) x 0,6 = vaše dolní TF při sportu

Jak se kontrolovat při pohybu ?
–          pokud můžete souvisle mluvit a v pohodě dýchat , je pohyb a spalování tuků nedostatečné
–          pokud můžete těžko mluvit a zhluboka dýcháte , je pohyb a spalování tuků optimální
–          pokud nemůžete mluvit a sotva dýcháte , je pohyb příliš intenzivní a brání tak spalování tuků

Kdy a jak začít ? . . . . . . . . zde opravdu platí to pověstné : „Nikdy není pozdě začít“ . . . a jak ?
–          Zvolte pohyb , který vás baví , jinak opět brzy skončíte.
–          Zvolte pohyb , při kterém je vaše tepová frekvence v optimálním rozmezí.

Jak na to v praxi ? . . . . . . . postupně zvyšujte počet pohybových aktivit v týdnu a prodlužujte jejich délku, vhodná je vaše aktivita aspoň 3 x týdně v délce alespoň 45 – 60 minut a více , vyhledávejte další celkem obyčejné možnosti pohybu jako třeba tyto:
vystupte o 2 stanice MHD dříve a dojděte to, k přátelům na návštěvu si udělejte procházku, místo TV jděte do přírody pěšky nebo na kole, místo do kavárny pozvěte přátele na pěší výlet nebo na sport, místo 1 velkého nákupu autem dělejte pravidelně menší nákupy pěšky, místo výtahu použijte schody.

Kolik a jak to měřit ? . . . . . pokud chcete hubnout např. pravidelnou chůzí , pak udělejte aspoň 10.000 kroků za den, což je zhruba vzdálenost 7 km, kterou můžete měřit např. dle mapy, nebo si můžete pořídit krokoměr (pedometr) k připevnění do pasu nebo na obuv , jednodušší verze od cca 200,- Kč.